Rady a tipy

 

Je spousta malých a zdánlivě nepodstatných věcí, které mohou ovlivnit váš herní výkon:

  • Kolikrát se vám stalo, že jste prohráli několik prvních bodů v zápase jen proto, že jste tam psychicky nebyli? Je velmi důležité se na každý zápas připravit a to jak na lehký, tak i na těžký. Nezřídka se mi stávalo, že jsem papírově slabšího soupeře podcenil a nedal jsem do zápasu svých 100%. To se mi mnohokrát vymstilo neb soupeř neměl co ztratit a dal do zápasu vše co v něm bylo a když jsem třeba i vyhrál, tak jsem zbytečně ztratil mnoho sil. Proto vám doporučuji dorazit do sportcentra minimálně hodinu před zápasem. Musíte načichnout atmosféru turnaje, v klidu se dojít převléknout a nejméně 30 minut věnovat rozcvičení – zahřátí a strečinku. Zkuste si s sebou vzít třeba i své oblíbené CD a pustě si ho.Začátek zápasu by neměl sloužit k rozehrání se. K tomu slouží čas vymezený před zápasem. Podle pravidel máte 5 minut na rozehrání se (2 a 1 minuty na jedné a 2 a 1 minuty na druhé straně). Na první míček by jste měli fungovat na 100% a prát se o každou výměnu.  Neriskujte hned od prvních míčů. Soupeř na začátku zápasu vybere mnohé údery, které by později nestihl. Schovejte si je na pozdější dobu – ať neztratíte sebevědomí. Za začátku hry hrajte hodně dlouhých míčků a krosů. Nejdříve soupeře unavte a pak začněte s útočnou hrou.
  • Nejezte nic minimálně 2 hodiny před i po zápase. Už jsem viděl mnoho hráčů vkročit na kurt hned po vydatném obědě. Jak rychle na ten kurt vešli, tak rychle odešli. S plným žaludkem se hrát nemá. Den před turnajem a v den turnaje jezte lehce stravitelná jídla – např. těstoviny.
  • Zjistěte si podmínky místa kde budete hrát – jestli je na kurtech zima či teplo. Při nízké teplotě počítejte s tím, že míček nebude moc odskakovat. Naopak tomu bude tam, kde je teplota vysoká. Samotné druhy kurtů mohou mít mezi sebou velké rozdíly. Mohou být rychlé (skákavé) či naopak pomalé. Podle konkrétní situace zvolte taktiku hry. Například na rychlém kurtě omezte hraní kraťasů a při délkách hrajte míček na přední stěnu níže než obvykle.

Pár věcí na závěr:

Nenechte se moc zmást dokonalým stylem a precizní technikou – každý má svůj osobitý styl hry!!! Berte tyto rady jako pomocníka při trénování, ale nesnažte se dodržovat slovo od slova. 

Sledujte hru profesionálů a tím se vy sami zdokonalíte.

Musíte si připustit fakt, že když se začnete přeučovat svůj styl, současná hra se vám zhorší. Nepropadejte panice a vytrvejte v trénování – časem se vám dostaví odměna v podobě technického zdokonalení. Ten, kdo se začne učit squash od začátku, ten by neměl mít s údery větší problémy.

Pokud budete mít problémy s pochopením nějakého úderu, využijte služby trenéra ve vašem klubu – ten vám nejlépe poradí co děláte špatně a na co by jste se měli zaměřit.