Vybavení

 
• Oblečení

 Ke squashi se hodí podobné oblečení jako k tenisu. Pořiďte si takové oblečení, které vám umožní provádět bez omezení rozsáhlé pohyby paží při vybírání míče a při výpadech. Upřednostňují se světlé barvy a to také z důvodu, aby černý míček s oblečením nesplýval. Při hře v celoskleněném kurtu se používá míč bílé barvy, a proto hráči nosí tmavé oblečení. Specializované firmy však vyrábějí velké škály barev a druhů ošacení a každý si to své určitě najde.

 

 • Boty

Dobré sportovní boty jsou při squashi nutností. Hlavní podmínkou je, aby boty nezanechávaly stopy. Nikdy nevcházejte na kurt v běžeckých botách a v botách s černou podrážkou. Zaprve zašpiníte kurt tak, že půjde jen těžko vyčistit, zadruhé běžecké boty nejsou dělány pro pohyby které používáme ve squashi. Pak musíte mít boty lehké (aby jste se pohybovali rychle), pevné (aby jste se cítili pohodlně a aby se vám nevyvrkla noha při výpadech), neklouzající (aby dobře držely na podlaze a aby vám nepodjely nohy v momentě výpadu za míčkem)… Nešetřete na koupi obuvi – kvalitní obuv vás může ušetřit závažných zranění a komfort ze hry budete mít mnohem lepší. Nejlepší je si koupit boty vyrobené přímo pro squash. Pokud si nebudete schopni koupit přímo squashovou obuv, pak bych doporučil volit obuv z jiných sálových sportů – jako třeba házená, volejbal atd.

  

 • Brýle

Drobný squashový míček nese v okamžiku odpalu směrem na čelní stěnu kurtu velkou energii. Riziko poranění oka při kontaktu s míčkem je poměrně velké, při nejhorších úrazech hrozí i oslepnutí. Nejen profesionálové, ale především rekreanti a méně zkušení hráči by proto měli používat speciální ochranné brýle. Ochranné brýle snižují riziko těžkého poškození očí až o 60%. V západní Evropě je používání brýlí při squashi naprostou samozřejmostí. V našich podmínkách mají povinnost používat ochranné brýle pouze junioři na oficiálních turnajích. Mnoho hráčů si pořizuje ochranné brýle až po prvním vážnějším střetu míčku s okem. 

 

 • Míček

Míček je vyroben z gumy a je jich v tomto sportu několik druhů - od pomalých po rychlé. Nejpomalejší míček je žlutý dvojtečkový, poté žlutý jednotečkový, bílý, červený a nejvíce skáče modrý – ten by si měli vybírat hráči při seznamování se se squashem. Každý míček má optimální odrazové vlastnosti až po zahřátí. Proto na začátku každého zápasu či tréninku musíme míček nejdříve zahřát - volíme přímé rány o přední stěnu. Míček nám nevydrží věčně – záleží jak často a s jakou razancí hrajeme. Po čase nám míček praskne a je potřeba koupit nový. Nebo i když není prasklý, vyměňte míček v momentě, kdy je příliš lesklý a místo odrazů od stěn po nich sklouzává.

 

 • Raketa

Rakety bývaly vyráběny ze dřeva (ty teď patří spíš do muzeí). V současné době se dává přednost lehčím materiálům jako např.: hliník, grafit, fibreglass, titan, atd.

• Části rakety:
Raketu by si měl každý sám vyzkoušet. Každému vyhovují jiné vlastnosti rakety. Musíte se cítit s raketou pohodlně. Vlastnosti ke kterým by jsme měli při koupi přihlédnout jsou: vyvážení, váha rakety, a velikost hlavy. Začátečníci kteří nechtějí utratit hodně peněz si určitě vystačí s levnou (méně kvalitní) raketou. Jak budou pronikat do hry více, zjistí, že kvalitnější raketa vylepšuje komfort a přesnost jejich hry.
• Váha rakety:
Rakety se vyrábí od 110 g do cca 190 g. Čím lehčí je raketa, tím jednodušeji se s ní manévruje. Těžší raketa nám zase umožňuje trefit míček s větší razancí. Pro ženy volíme lehčí rakety, pro muže o něco těžší. • • Vyvážení rakety:
Rozeznáváme vyvážení do hlavy, na střed a do rukojeti. Čím více je raketa vyvážena do hlavy, tím víc razantní bude náš úder ale bude méně přesný.
• Velikost hlavy rakety:
Původní dřevěné rakety měly malé hlavy – to aby se zmenšila jejich hmotnost. Přechod ke grafitovým raketám umožnil i zvětšení jejich hlav a tím pádem i zvětšení sweet spotu. Sweet spot je místo na hlavě rakety, od kterého se míč nejlépe a nejpřesněji odrazí. Větší sweet spot ocení hlavně nováčci kteří mají více možností jak ho trefit. Bohužel nikde není přesný vzorec jaká raketa vám padne nejlíp. Vyzkoušejte si co možná nejvíce raket než si koupíte svojí vlastní. Někde vám půjčí testovací rakety přímo ve squashcentru jinde se musíte spokojit s testováním raket svých spoluhráčů.

 • Výplet

Na výběr máme umělé a přírodní struny. Umělé struny mají výhodu příznivější ceny a jsou méně náchylné na roztržení. Na druhé straně předností přírodní struny je její pružnost která má pozitivní vliv na odraz míčku. V současné době ale umělé struny dosahují kvalit přírodních a ty mizí z trhu. Vyplést raketu si můžete buď tvrdě či měkce. Pomineme-li extrémy, tak čím tvrdší výplet, tím přesnější úder a naopak čím měkčí výplet, tím dáme větší ránu na úkor přesnosti.

 • Grip

Raketu držíte za grip. Těch je také spousta druhů. Důležité ale je zvolit správnou tloušťku. Když kupujete raketu budete na ní mít pouze úzký grip. Ten se hodí pro ženy nebo pro lidi s malou rukou. Pokud vám bude připadat úchop moc tenký, obmotejte si držadlo ještě jedním gripem.

Jedna malá rada - je lepší si nekupovat úplně nejlevnější rakety. Ačkoliv ušetříte několik korun, nebudete mít s touto raketou tolik potěšení ze hry a také budete postrádat cit pro míč. Proto je lepší vybírat rakety ze “zlatého středu” .